תצפיות כוכבים

כוכבים, ושאר גרמי השמים מלווים אותנו מילדותנו, ולאורך כל חיינו.


מספיק לצאת למקום מעט חשוך בלילה, להרים את הראש, לצפות לעבר השמיים וכבר נגלים לעיננו אלפי כוכבים. מי לא זוכר בקשת משאלה כאשר “כוכב נופל”, לילה של ירח מלא וכסוף המשרה שלווה או אווירה רומנטית או חיפוש אחר כוכב הצפון בעת טיול לילי.

למרות שחקר השמים, הכוכבים ומה שביניהם כיום הוא מדע, נכנסים לא מעט אלמנטים תרבותיים כאשר עוסקים בתצפית כוכבים, בלילה חשוך יותר או חשוך פחות.

תרבויות קדומות המציא “הסברים” למתרחש בכיפת השמים על מנת לנסות ולתת מענה והסבר לתופעות  שהתגלו להם בזמן שערכו תצפיות כוכבים ושמים. מכאן נולדו סיפורי עמים, מיתולוגיות ואמונות שבאו לידי ביטוי הן בפולחן דתי והן בחיי היום יום. ואילו מצד שני, הכרת החוקיות והמחזוריות של מופע הכוכבים ושאר גרמי השמים הביאה ליכולת לנהל סדר שנתי וחודשי שתרם רבות לחיי היומיום.

במהלך המאות והעשורים האחרונים, הולך ומצטבר ידע אסטרונומי עצום. ככול שאמצעי התצפית והמדידה משתכללים, ככול שהבנת התהליכים הפיזיקליים בשילוב היכולת המתמטית עולים, גדלה הבנתנו את היקום, אך עדין רב הנסתר. סיפור קפיצות הדרך המדעיות שנעשו מאז ימי הרנסנס ועד ימנו, משלב דמיון, שבירת מוסכמות והליכה נגד הזרם. זהו סיפור של תגליות והבנות שהפכו את כדור הארץ ממרכז היקום שכל הכוכבים סובבים סביבו, לכוכב אחד מתוך מיליארדי מיליארדים כוכבים, אשר בוודאי אינו במרכז היקום.            

כוכבים, חשיכה, טבע, תצפית, הדרכה.

הדרכה המשלבת מרכבים של מדע ותרבות, סיפורי עמים לצד תגליות מסעירות של השנים האחרונות, הופכת את המפגש עם שמי הלילה בפעילות של תצפית כוכבים לחוויה מיוחדת.        
אם אתם מזדמנים לאזור מכתש רמון או למקום אחר בדרום הארץ, אם אתם מחפשים פעילות לילה יוצאת דופן המשתלבת בצורה מושלמת עם הסביבה החשוכה של הדרום – ערב של תצפית כוכבים ואסטרונומיה עם טלסקופים או בלי, יכול להתאים ולהשתלב  טוב במארג הטיול / פעילות שלכם.       

פעילות של תצפיות כוכבים מתאימה לקבוצות ומשפחות המעוניינות לצאת בערב מהמלון לחוויה שונה. אלו הרוצים לנצל את ההזדמנות של סביבה חשוכה ללא הפרעות אור כפי שיש במרכז.  אתרי התצפית ממוקמים כך שתהיה כמה שפחות הפרעת אור וכמה שיותר הרגשה של טבע לילי.  הפעילות אפשרית בקיץ – כאשר הלילות באזור מכתש רמון / הר הנגב קרירים. בחורף ידרש ביגוד מתאים והכנה טובה לשהייה בקור לזמן התצפית.
ההגעה לנקודת התצפית מחייבת רכב, אלא אם מתארגן בצורה אחרת. לא נדרש רכב שטח, כל נקודות התצפית יהיו נגישות ברכב רגיל. 
בדפי התצפית בהמשך עמוד זה, מפורטים לפי תאריכים אופי שמי הלילה (אור ירח, זרחיחה או שקיעת הירח, תאורה), כוכבים ומבנים בולטים, נכונים לליל תצפית הכוכבים, שעת התחלה וסיום של הפעילות. ניתן להירשם לתצפית כוכבים על בסיס תאריך רצוי.  

לקבוצות מאורגנות, או חבירה של כמה משפחות ניתן לשלב בפעילות נוספת כגון ארוחות שטח, גלישת חולות (אזור שיבטה) של שעות אחר הצהרים ועוד.

צוות וציוד ניידים, אפשרות לקיום תצפית כוכבים במקום המתאים למטיילים בשילוב תנאי סביבה טובים, לאחר התייעצות. 

לפרטים נוספים או הרשמה לתצפית כוכבים:

יואב – 050-8258070

תצפיות כוכבים במכתש רמון / דרום

תצפית כוכבים במכתש רמון

תצפיות כוכבים כולל טלסקופים

התמונה באדיבות רחמים פנקר. פעילות של תצפית כוכבים זו תתחיל באיסוף המטיילים לנקודת פריסת הטלסקופים – במכתש רמון / אזור מצפה רמון או באזור שדה

אירועי תצפיות כוכבים קרובים

ניתן להרשם דרך האתר - בדף התצפית

מרץ 2024
אפריל 2024
לא נמצאו פעילויות לתאריך זה
Load More