טיול ג’יפים למדבר המזרחי – בעיקבות לורנס איש ערב, ארמונות ונאות מדבר

טיול ג’יפים זה מבוסס על סיפרו של לורנס איש ערב “שבעת עמודי חוכמה” ומשלב ביקור באתרים המוזכרים בספר. בנוסף, זהו טיול ג’יפים מדברי, המביא לידי ביטוי את מרחביו העצומים של המדבר המזרחי בירדן (בערך פי 3 משטח ישראל), טיול מעט קשוח מבחינת התנאים, המתאים לאוהבי שטח ומרחבים ללא מחיצות של צליוויזציה חונקת.
בטיול ג’יפים זה, נעבור באדי רם וסביבותיו בנוף קדומים שהוא שילוב של הרים ומצוקי אבן חול אדירים עם דיונות חול בשלל גוונים, “נטוס” על קע-אל -ג’אפר – מליחה שטוחה ועצומה מין הגדולות בעולם, נבקר בארמונת מדבר עלומים, שרידים לתרבות החליפים האומיים שהיתה ואיננה ונחצה נאות מדבר מרכזיות הרחק מספר הארץ המיושבת – ארץ המזרע. להשלמת התמונה וכבסיס להשוואה, נקדיש יום אחד לחלקה הלא מדברי של ירדן – בו נחצה את הרי הגלעד ונבקר בג’רש ועגלון, שני אתרי תרבות מרכזיים בצפון ירדן.

מסלול

יום 1 – הרי הגלעד, עג'לון, ג'רש - אזרק

את היום הראשון נקדיש לאיזור הירוק היחידי במהלך הטיול, אותו נחצה ממערב למזרח. לאחר שנחצה את הגבול במעבר נהר הירדן (ליד בית שאן), נדרים מעט על כביש בקעת הירדן בצד הירדני לאורך ישובים חקלאיים ושדות. את הבקעה נעזוב לטובת טיפוס בדרך ג’יפים תחילה בתוי מדברי למחצה שבמשך יהפוך לירוק עד של יערות אלונים וחורש ים תיכוני, ככול שנעלה גבוה יותר. בסיום העליה נגיע ל”קלעת אל רבא” ליד עג’לון, מצודה מוסלמית מתקופת מסעות הצלב, ממנה ניתן להשקיף על בקעת הירדן הרי הגלעד והרי השומרון מגובה של 1050 מטר. נמשיך מעט מזרחה על במת ההר עד ג’רש, ונעצור לביקור של שעתיים בעיר הרומית המרשימה שהפכה להיות האתר השני בחשיבותו בירדן לאחר פטרה. ג’רש בנויה משני צדיו של נחל ונמצא בה את מרבית המתקנים והמבנים של עיר רומית קלאסית. לעיר ניכנס דרך ה”שער הדרומי” לאחר שנצפה על האיפודרום שנמצא מחוץ לעיר, נעבור בכיכר הסגולה (הפורום) ונהלך לאורך הקרדו עד מקדש ארטמיס – המקדש המרכזי בעיר. לאחר הביקור, נמשיך מזרחה בנסיעת כביש, לכיוון רמת המדבר עד לאזרק שם נחנה ללינת לילה.
ארוחת ערב ולינה – מלון ברמה תיירות באזרק.

יום 2 - שמורת אזרק, שדות הבזלת של הלג'ע, קצר בורקה, צינור הנפט הבריטי

יום טיול ג’יפים ב”אצבע” הירדנית לכיוון עירק, בה נמצא שני תצורות נוף עיקריות – סלעי הבזלת, שהינם השרידים הדרומיים ביותר של פעילות געשית בחורן (רמת הגולן – ג’בל דרוז), וסלעי אבן החול האדומים החודרים מדרום למרחב זה מצפון ערב הסעודית. קו המגע יוצר תצורות נוף מדברי מיוחד עם מרחבים פתוחים מצד אחד וחסימות בזלת ענקיות מצד שני. את היום נתחיל בביקור בנאת המדבר אזרק, הנאה הגדולה במדבר המזרחי, מקום אשר שימש את כוחותיהם של פיסל ולורנס איש ערב כמפקדה קדמית במהלך מלחמת העולם הראשונה. נבקר במבצר הרומי במקום ונעלה לחדרו של לורנס מעל השער. בהמשך נסע מזרח על הכביש הראשי לעירק ממנו נרד לנסיעת שטח לאורך התוי המזרחי של בזלת הלג’ע במגמה צפונה עד קצר בורקה ומפעל המים שלידו. זהו מיצד שישב על אחת הדרכים שהובילו מואדי סירחן המצוי כיום בסעודיה, לרמות הפוריות של הגולן והחורן. בהמשך היום נחזור לאזרק במסע ג’יפים מהיר במקביל לגבול הסעודי, על מישורי אבן החול ובצמוד לחלקו הדרומי של שפך הבזלת הענק. חלק מהדרך יהיה לאורך צינור הנפט שהונח ע”י הבריטים וחיבר את שדות הנפט בעירק עם חיפה כנמל מוצא לים התיכון ואירפה. המשכו של קו זה מוכר אצלנו בגולן כ”ציר הנפט”.
ארוחת ערב ולינה – מלון ברמה תיירות באזרק.

יום 3 – ארמונות המדבר קצר עמרה וקצר ח'רנה, מישורי הצור ומניפות הסחף של ואדי סירח

יום שטח ארוך, הכולל ביקור בכמה ארמונות המדבר, נסיעה על מישור המלחות והחמדות של המרחבים האין סופיים במזרח ירדן בואך ואדי סירחן. את היום נתחיל דווקא בנסיעת כביש לביקור בשני ארמונות המדבר היותר מוכרים – קצר אל עמרה, ששימשה בקתת ציד ונופש של החליף האומיי אל ואליד הראשון במאה ה – 8 לסה”נ, האתר שהשתמר הצורה הטובה ומצטיין בין השאר בפרסקאות עם סנציות מרהיבות של “החיים הטובים” בזמן ההוא. נבקר בארמון ח’ראנה הנמצא על אם הדרך מואדי סירחן לגב ההר המיושב, והשתמר צרוה טובה על שתי קומותיו. בשלב זה נעזוב את הכביש לטובת נסיעה שטח על מישורי חמדות אבן הצור והקירטן לכיוון דרום, במהלכה נבקר בשני ארמונות מדבר שונים – קצר טובה וקצר ג’ילת, נעבור בביר – תחנת דרכים חשובה של נוודי הראולה (Rawula) אותם בדואים מגדלי גמלים שנודדים לאורך כל השנה, וגם מקום ששימש את לורנס בדרכו מדרום ירדן לאזרק מספר פעמים. את היום נסיים בהגעה לקע’ אל גאפר – אחת ממלחות המדבר הגדולות בעולם ולאחר שנתרגל נסיעה מהירה לכל כיוון במבנים משתנים, ונתרשם מה”כלום” של הק’ע, נעצור לחניית לילה במקום.
לינה וארוחת ערב – חניון לילה בשטח.

יום 4 - ראס אל נק'ב, מעלה רכס א-נצפה, ואדי רם ועין לורנס

יום שטח מגוון, הכולל מעברים הררים, לצד נסיעה מהירה במרחבי הק’עות של דרום ירדן. נתחיל את היום בנסיעה על אותה מלחה של קע’ אל ג’אפר, ונצא ממנה דרומה במתינות כאשר תשתית הקרקע משתנה ממלחה חלקה לחלוטין לואדי יותר תחום ובהמשך לחמדות צור כהה היושבות על מישורי קירטון לבנים. לאחר שעה נסיעה נגיע לקו מצוק ברור התוחם מרחבי אבן חול ודיונות מדרום ואותן החמדות מהן הגענו, מצפון. נפנה על גב המצוק מערב ונצמם מרחק לראס אל נקב – אותו מתלול המצוי מעל אזור אבן החול של ואדי רם – החיזמא. תצפית קצרה, על המרחבים העצומים הכמעט ישרים לאחור, ונתחיל לרדת במעבר ההרים היפה של גב’ל נצפה לכיוון רכסי אבן החול העצומים של ואדי רם ומרחביו. את היום נסיים בנסיעה לעיירת הבדואים בדיסה וממנה בהתאם לזמן נשוטט במרחב יפיפה זה, נבקר בעין לורנס הסמוך לעיירה הבדואית רם וקרוי על שם לורנס איש ערב – שהיה מקום חניה נוסף של איש רב פעלים זה, מקום שאפילו שועל מדבר כמוהו מתאר בספרו כך “מקום זה, שאין לעמוד בפניו”. לאחר שנקרא מספרו “שבעת עמודי חוכמה” נתארגן לסיום הטיול וירידה לעקבה, וממנה למעבר הגבול ערבה.
סיום משוער בשעה 20:00 ישראל