טיול ג’יפים ואוטובוס במרוקו – ערי המלכות, הרי האטלס, ומדבר סהרה

טיול המשלב טיול ג’יפים במרוקו עם טיול אוטובוסים קלאסי לאתריה המרכזיים של מרוקו. בין השאר נבקר ב – 4 ערי המלכות – רבט, מקנס, פס ומרקש – “העיר האדומה”. נבלה בשוקים תוססים אותם נחוש עם כל החושים תרתי משמע, נבקר בערי מבצר הבנויים בוץ אדמדם – אותן הקסבות המפורסמות ונחצה כפרים קטנים בנאות מדבר גדולות. נעפיל למעברי הרים בגובה השלגים, נטייל בקניונים עמוקים כמו של הטודרה, נשוט על דיונות חוליות ונעבור במדבר “פראי וקשוח” בשולי האטלס הדרומיים – מדבר סהרה.
זהו טיול המשלב את המיטב של טיול באתרים היסטורים ותרבותיים, לצד טיול באתרי טבע מין היפים בצפון אפריקה. טיול של מפגש האדם עם הטבע בנאות המדבר והכפרים ההרריים, מפגש של האדם עם חושיו בשווקים התוססים, בעושר התרבותי ואומנותי הבא לידי ביטוי מידי יום ביומו בטיול זה.

מסלול

יום 1 – תל אביב –קזבלנקה, רבט

נחיתה בקזבלנקה, ביקור קצר בעיר בו נבקר במסגד הגדול והמרשים שבנה חסן השני מלכה רב העוצמה של מרוקו המודרנית.
לקראת צהרים ניסע לרבט הבירה. נבקר במוזוליאום של מוחמד החמישי ובנו חסן השני, שנבנה בעזרת מיטב אומני מרוקו המבאים לידי ביטוי אומנות מקומית. נתרשם ממגדל חסן – המינרט שלא הסתיימה בנייתו, המצוי ברחבת המבנה המשקיף על הגשר שחוצה את נהר בורג-רג. נצפה לעבר סלה (Sela) תאומתה של רבאט מעברו השני של נהר. נבקר בקסבת אודיה הציורית ונצפה אל ארמון המלך המפואר.
לינה וארוחת ערב – רבט

יום 2 – רבט, מקנס, פס

לאחר ארוחת בוקר נעזוב את העיר רבט ונפנה מזרחה. נבקר באתר הרומי הגדול בוולוביליס (Volubilis), מרכז אדמינסטרטיבי חשוב מהמאה ה – 3 לספירה. נמשיך למקנס, עיר בשוליו הצפוניים של רכס הרי הטרוס, שם נעצור לביקור של מספר שעות. בין השאר נבקר במוזילאום של “מולאי איסמעיל” שליטה של מקנס במאה ה- 17 עת היתה עיר זו בירת מרוקו, נשוטט במדינה – הרובע העתיק מוקף החומה ונתרשם משער ” אל-מנצור ” על שם אדרכיל השער שאיבד את ראשו. נבקר ב”מלאח”- הרובע היהודי ובתלמוד תורה המקומי. בשיא פריחתה מנתה קהילת מקנס עשרות אלפי יהודים שהשיארו את רישומם במקום. לקראת אחה”צ נמשיך לכיוון העיר פס, להתמקמות במלון ויציאה מאורגנת לחאפלה תה ועוגות ב”פאלה מדינה”.
לינה וארוחת ערב – פס

יום 3 – פס

היום ייוחד לביקור בבירה הדתית והתרבותית של מרוקו – פס שהשכילה לשמור על צביונה העתיק טוב יותר מיתר ערי מרוקו, והיתה העיר המרכזית עד המאה העשרים. הריחות האקזוטיים, הלמות הפטישים של חרשי הברזל, קריאות המואזין, השווקים ההומים ושיירות החמורים – כל אלה חוברים ליצירת חוויה בלתי נשכחת. בביקורנו בעיר, נסייר במדינה המחולקת על פי המקצועות השונים לרובעים: צבעים, נפחים, בורסקאים, ורובע הקדרים על עושר הקדרות המקומית. נבקר בבית העלמין היהודי השמור היטב ונמצא בחלקו הדרומי של ה”מלאח” ממנו נצפה לכיוון הרובע היהודי, נרד ונטייל בין סמטאות מפותלות ברובע היהודי ולסיום נצפה אל ארמון המלך אחד מהקופלקסים הבנויים היפים ביותר במרוקו. יום גדוש המערב חדש עם ישן, וחוויה של חמשת החושים.
לינה וארוחת ערב – פס

יום 4 – שולי האטלס המרכזי, איפראן, בני מלל/אפורד

זהו יומנו האחרון בצידו המערבי של האטלס, לפני שנחזור לקראת סוף הטיול. נצא מפס בכיוון לכיוון דרום ונתקדם על הגבול בין ההר הגבוה והמישורים של שפלת החוף מערבית לנו. זהו יום של רכסים ירוקים ועצים אלפנים כגון ארזים ואורנים, עמקים רחבים צבועים ירוק של שדות ועיירות נופש בסגנון “ארופאי” בגבהים של 1600 מטר ויותר. זהו האטלס התיכון. במהלך היום נעבור את העיר ההררית איפראן , הנמצאת בגובה 1,650 מ’, משופעת במים ומעיינות ונחשבת ל”שוויץ של מרוקו” ונצפה על ארמון המלך במקום. נמשיך ונגלוש לכיוון הערים והמישור הגדול של ב”בני אמיר” עליו יושבות הערים בני מלל ואפרור בהן יתחיל טיול הג’יפים והמסע לחציית האטלס הגבוה למחרת.
לינה וארוחת ערב – בני מלל /אפרור

יום 5 – רכסי האטלס התיכון, אילמשיל

נקבל את הג’יפים ונצא ליום מרתק וארוך, נטפס בדרך הררית מפותלת למרומי האטלס התיכון דרך איזור האגמים האלפינים טיסיל וטיסליט בגובה 2650 מ, אגמים הכלואים בעמקים נישאים, ניזונים ממי הפשרות השלגים ברכסי האטלס התיכון. נסע לרגלי המצוק הענק ב”קתדרל” (Cathedrale) כשמו כן הוא – נישא מעל סביבתו בתלילות וחדות ונעלה למעבר הרים תירחורחוזין (Tirherhouzine) בגובה 2,700 מ’. במהלך היום נסעד צהרים בפיקניק הררי ולעת ערב נגיע לכפר הברברי אימילישיל, בו נערך פסטיבל המוסם “מפגש הפנויים־פנויות הגדול ביותר במרוקו” בסוף הקיץ (ויש גם סיפור שקשור לאגמים, אבל את זה בטיול).
לינה וארוחת ערב – אילמשיל אכסניה
הלינה בחדרים ללא מקלחות ושרותים.

יום 6 – אימילשיל, טמטשואט, טודרה

יום טיול ג’יפים נוסף בו נרד לחלקו הנמוך יותר של האטלס התיכון. את הבוקר נתחיל בטיול בשוק של אימילישיל, העירה המרכזית באיזור אליה מגעים התושבים מכפרי הסביבה למפגש, קניות וסידורים. נדרים ונרד לצידו המזרחי של האטלס התיכון, נעבור דרך הכפר טמטשואט, כפר קטן וציורי המצוי מעל קניון התודרה, אליו נרד וניכנס לטיול רגלי מדהים ביופו, במקום בו מצוקים נישאים ושפע המים, הבוסתנים המוריקים והקסבות הבנויות מבוץ וצמודות לקיר בקניון משתלבים זה בזה בהרמוניה של טבע, אדם וביתו.
לינה וארוחת ערב – טינריר עיירה בסמוך לקניון הטורה.

יום 7 – חציית רכס הסהרו, עמק הדרעא, זגורה

יום טיול ג’יפים בנוף פראי ובראשיתי על ספר מדבר הסהרה. ביום זה נעזוב את עמקי האטלס המוריקים לכיוון המסיב המרשים של ג’בל סהרו המאופיין בנוף מדברי וטרשי המזכיר את איזור ההר ונופי דרום סיני. נסע לאורך שבילי נוודים באותם מעברים שמשמשים כדרכי מסחר את הברברים שחצו את הסהרה כבר אלפי שנים. נעבור דרך כפרים בנויים אבן, ונטפס לאורף ואדיות מרשימים עד למעבר הרים טיזין טזאזרת שהוא מעבר ההרים העיקרי של ג’בל סהרו בגובה של 2270 מטרים ממנו נוף מרהיב ופראי של ג’בל סהרו. חציו השני נרד מהרכס לעבר עמק הדרה, היא נאת המדבר הגדולה ביותר במרוקו, על מליוני הדקלים שבה, כפריה המשוכים לאורך נהר הדרה הזורם מהאטלס הגבוה ונעלם לתוך הסהרה.
לינה וארוחת ערב – זגורה

יום 9-8 – טיולי ג'יפים לעומק הסהרה, דיונות ומלחת איריקי

נתחיל את היומיים האלו בטיול בעיר זגורה וסביבותיה – עיר על ספר המדבר ממנה יצאו שיירות לחצות את הסהרה דרומה, נמשיך לאורך נחל הדרה דרומה ונעבור בכפר טמגרוט (Tamagrut), המהווה מרכז דתי וחינוכי חשוב, שהשפעתו מורגשת באזור. נחצה את הדיונות של שגאגא (Chegaga) – דיונות כוכב של חול נקי, נסע ונמשיך מערבה לאורך מדבר סהרה במקביל להרי האטלס, על דרכי הג’יפים ונחצה ישובי מדבר קטנים, מנותקים מדרכים ראשיות בהם נשמר אורח החיים הפשוט והאיטי המאפיין תרבויות מדבר. נחצה נוף מדברי, חלקו של חמדות ענקיות הפרוסות לכל רוחב האופק, חלקו ההרי ובו ואדיות עם קניונים עמוקים וצמחיית מדבר עשירה. נעבור באיזור אריקי – מלחה ענקית הנוצרת ע”י מי שטפונות הזורמים משולי ההרים לאיזור השטוח של ספר המדבר, מתייבשים ומשאירים אחריהם שכבת סחף יבשה ושטוחה. נסיים את ימי השטח המדבריים בעיר וורזאזט (Ouarzazate) שנבנתה כמרכז שלטוני לאזור הדראע, ונמצאת בגובה 1,160 מטר מעל פני הים. וורזאזאט ממוקמת בצומת דרכים חשוב – מגדיר, מרקש, זגורה ואלרשידיה בסמוך לאגם מלאכותי שעוצר את מי שלשת הנחלים הגדולים – הדאדס, הדראע ו-וורזאזאט.
לינה וארוחת ערב יום 7 – חניון מדברי בשגאגא.
לינה וארוחת ערב יום 8 – וואזאזט

יום 10 – האטלס הגבוה, קסבות של איט בן חדו, הקסבה בטלואט, מרקש

זהו יום טיול הג’יפים האחרון שלנו לפני ההגעה למרקש. נעזוב את ווארזזט לאחר ביקור קצר בשוק הצבעוני ונסיעה ברחובותיה המסודרים בקווים ישרים כיאה לעיר מודרנית ללא קסבה או מדינה. נעלה לאורך נהר הווראזאט שיורד מהאטלס הגבוהה לכיוון הסהרה, ונעצור לביקור באחד מאתריה היותר מפורסמים של מרוקו – הקסבה של איט בן חדו. עיר מבצר, בנויה בוץ, על הדרך הראשית שהובילה מהסהרה למישורים הגדולים והמיושבים במערב מרוקו והעיר מרקש. זהו אתר ציורי שהתפרסם בין השאר בשל הסרטים הרבים שצלמו בו – בין השאר לורנס איש ערב, המומיה, גלדיאטור ואלכסנדר. בהמשך היום נחצה פעם נוספת את רכס האטלס הגבוה ונרד מערבה במגמה לכיוון מרקש. בדרך נעבור בקסבה נוספת, פחות עתיקה ופחות מטויילת בטילואט, על אם הדרך למרקש. לקראת ערב נגיע למישור הג’יבלט הגדול אשר במרכזו זורם נהר הטנסיפת ובו מצויה מרקש מעט צפונית לנו. נמשיך למרקש היא ” העיר האדומה” ונתמקם במרכז העיר באחד ממלונות הבוטיק המיוחדים הם הריאדים. נזדכה על הג’יפים, ונתארגן לערב בעיר.
לינה – ריאד (מלונות בוטיק) במרקש, ארוחת ערב באופן חופשי.

יום 11 – מרקש

יום זה מוקדש למרקש – היא “פנינת הדרום” אחת מארבע ערי המלכות והיפה שהן. “העיר האדומה” על שם בתיה הצבועים אדום, שהוקמה בשנת 1062 על ידי איבן תשפין ונחשבת למרכז סחר בין אפריקה השחורה לערי החוף של האוקיינוס האטלנטי. העיר עשירה בשווקים מכל הסוגים שהידוע והמיוחד שבהם נמצא בכיכר המרכזית “גמע אל פנע”. במשך היום נקבצים כאן רוכלים שונים ועם רדת הערב באים מן ההרים ומהמדבר מאלפי נחשים, קוסמים, קוראות בקפה ובקלפים, מספרי סיפורים ולהטוטנים. נטייל בחלקה העתיק של העיר ונחווה את צבעיה, טעמיה, ריחותיה, בחגיגה שאף פעם לא נגמרת. נעבור בארמון באהיה המפורסם, במסגד הכותוביה – סימלה של העיר וב”מדינה” הצפופה על שווקיה התוססים.
לינה – ריאד (מלונות בוטיק) במרקש, ארוחת ערב באופן חופשי.

יום 12 – מרקש-קזבלנקה – טיסה

בהתאם לזמן הטיסה יקבע סדר יום זה, הן בזמן החופשי והן בביקורים בדרך לקזבלנקה ולשדה בתעופה.