טיול ג’יפים במדבר המערבי – נאות ומדבר

8 ימים של טיול ג’יפים במדבר המערבי אל מחוץ לציליוויזציה. מדהים לראות עד כמה המרחבים העצומים משני צדי הדרך יכולים להיות מגוונים ולהשתנות בהתמדה. במהלך טיול ג’יפים זה, נעבור דרך מישורי חול לבן ישרים כמו פלס, לצד דיונות חול המתרוממות לגבהים של עשרות ואף מאות מטרים, נחצה מדבריות אבן חשופה לשמש תמידית ונטייל בין מאות פסלי אבן לבנה במרחבי ה”מדבר הלבן” – יצירת מופת של הטבע. בין מדבר אחד לשני, נתרענן במעיינות מים חמים או קרים, נבקר בנאות מידבר עתיקות, חלקן גדולות וחלקן קטנות ומנותקות.

מסלול

יום 1 - טיסה לקהיר

מפגש מטיילים בנתב”ג, טיסה לקהיר, בהתאם לזמן ביקור באתרי קהיר.
לינה – מלון 4/5 כוכבים בקהיר.

יום 2 - מנזרי ואדי נטרון , אל עלמין, מראסת מטרוך

לאחר שנצא מקהיר, נעצור לביקור במנזרי ואדי נטרון, מנזר מקורוס, מנזרים קופטים מראשוני המנזרים בעולם (במצרים התחילה תנועת הנזירות). נמשיך מערבה לאורך חוף הים התיכון, נחצה את איזור הקרבות המפורסם באל עלמין ונבקר במצבה לזכר החיילים שנפלו בקרב המפורסם, ממנה נמשיך מערבה עד לעיר החוף במרסאת מטרוך.
לינה – מרסאת מטרוך מלון *4.

יום 3 - סיוואה, נאת מדבר, אלפי דקלים, מעיינות חמים

נתחיל להדרים ולהעמיק לתוך מדבר סהרה המצוי דרומית לקו החוף לאורכו נסענו. לאחר נסיעה של מאה חמישים קמ’ נפנה לנאת המדבר הראשונה סיוואה, נאה גדולה, המוקפת אגמי מים ואלפי דקלים, הנאה המערבית ביותר אליה נגיע. בשלב זה אנחנו נמצאים 250 קמ’ דרומית לקו החוף וקרוב (יחסית כמובן ) לגבול הלובי. בשלב זה נבקר בכפר הציורי ובתי הבוץ במרכזו, נתרחץ במעיינות חמים באיזור, ונצפה על מרחב הנאה המדבר על אלפי הדקלים ושני האגמים שבה.
לינה – את הלילה נעביר דרומית לסיוואה ליד באר מים חמים, לינת שטח ( ניתן להתרחץ גם בלילה ).

יום 4 - אל גרה, נאת מידבר קטנה, אורחות חיים מסורתיים וכפר ציורי עשוי בתי בוץ

נעזוב את סיוואה בשעות הבוקר ונתחיל את הדרך חזרה מזרחה בנסיעה לעומק המדבר לכיוון צפון מזרח, לכיוון נאת המדבר באל גרה, נאת מדבר קטנה, בין רכסי הרים נמוכים שהגישה אליה היא בדרך עפר בלבד. בגלל ניתוקה מהצירים הראשיים שחוצים את המדבר המערבי השתמרו בנאה אורחות חיים עתיקים ומיוחדים, כפר הבנוי בצורה מסורתית, וחקלאות עתיקה. נבקר בנאה ונצא למדבר הפתוח לסגירת מרחק ולינה בדרך.
לינה – אמצע המדבר, לינת שטח.

יום 5 - מדבר מדבר ומדבר

את היום החמישי נתחיל בהמשך סגירת המרחק למדבר הלבן בו נבקר בכמה אתרים מין היפים במדבר המערבי. בדרך נעבור ב”בחר אל רימל” – איזור דיונות ענקי בו נגלוש, בנסיעה, על דיונות של עשרות מטרים תלולים. מאחר והמרחק הוא גדול והדרך היא דרך עפר ושטח לא ניכנס לתחום המדבר הלבן ביום זה, אלה נעצור בדרך בבחריין (שני האגמים), מקום יפה באמצע המדבר והדיונות ובו שני אגמי מים מלחים (אינו נאת מדבר) בו נתארגן ללינת שטח.
לינה – לינת שטח, בחריין.

יום 6 ויום 7 - מהמדבר הלבן - לבחרייה

את היומיים הבאים נגדיש לנסיעה באיזור “המדבר הלבן”. בדרכינו לשם נעבור בנאה קטנה וציורית – עין אל עזיה ממנה נדרים דרך השטח למדבר הלבן, מדבר של פסלי אבן באלפי צורות וגוונים. כל נסיון לתאר את יופי המקום יהיה לוקה בחסר, על מרחב של מאות קמ’ מרובעים הקים הטבע גן פסלים ענק, וכל אשר נותר לנו הוא לנסוע ביניהם ולהנות ממגוון הצורות והמרחבים העצומים מכל עבר. נבקר באתרים הבאים (ולא דווקא בסדר ביקור):
– אל חבור- הפסל הגדול ביותר.
– המדבר החדש ועין חדרה – איזור פסלי אבן יפים
– עין סילוא – נאת מדבר קטנה באיזור.
את יום 7 נסיים בנסיעה לנאת המדבר הגדולה בבחריה, שם נתארגן ללינה ב”מקום של פיטר” – מלון קטן ונחמד.
לינה לילה 6 – לינת שטח באיזור.
לינה לילה 7 – מלון, בחרייה.

יום 8 - המוזיאון הבדואי בבחריה, מים חמים בביר רבא, ואדי ראיין, קהיר

נתחיל את היום בביקור במוזיאון הקטן בו נראה תצוגה יפה של אומנות מקומית (ניתן לקנות), נעלה לתצפית מה”בית האנגלי” ממנן ניתן לראות את הניגוד החזק בין האיזור הירוק של נאת המדבר והאגמים שבה לבין המדבר הסובב אותנו, וניסע לרחצה במים החמים של ביר רבא – באר מים ארטזית ליד בוסתנים ושדות בנאה. במשך היום ניסע דרך הכביש לואדי ראיין – איזור ובו נחל מים ומפלים דרומית לקהיר. נסיים בנסיעה (ארוכה) לכיוון קהיר והמלון בו נעביר את הלילה לפני החזרה לארץ.
לינה – מלון 4/5 כוכבים בקהיר.

יום 9 - קהיר וחזרה לארץ

בהתאם לזמן הטיסה, זמן חופשי בקהיר, הסעה לשדה התעופה, חזרה לישראל.

תמונות של טיול למדבר המערבי

מפה