טיול ג’יפים בירדן – למדבר המזרחי ואתרי טבע יחודיים בירדן

הטיול נבנה על סמך הידע הרב והמקצועי שנאסף בחברת פטרה ג’יפ המתמחה בפעילות ובטיולי ג’יפים, בעיקר באזורים מדבריים. המסלול כולל דרכים ואתרים שאינם נגישים ברכב רגיל ועצם ההגעה אליהם מהווה חוויה בפני עצמה.
במהלך הטיול נבקר מדרום לאיזור של ואדי רם בנוף קדומים שהוא שילוב של הרים ומצוקי אבן חול אדירים עם דיונות חול בשלל גוונים, “נטוס” על קע-אל -ג’אפר – מליחה שטוחה ועצומה מין הגדולות בעולם, נתרעננן בירוק העד של אלונים ועצי ערר אדום בשמורת דנא. “נשוט” עם הג’יפ בנחל זרד לאורך שלשה ק”מ בתוך זרם מים חזק ונסיים בטיול מים יפיפיה לאורך הגנים התלויים של נחל אבן חמד. זהו טיול למי שכבר ביקר בירדן, ואינו מעוניין לבקר בפטרה.

מסלול

יום 1 - איזור אבני החול ונאות המדבר

איסוף/מפגש מטיילים באילת, 07:00 – מסוף הערבה.
את היום הראשון נקדיש לאיזור הציורי המצוי מדרום לאזור של ואדי רם. נתחיל את טיול הג’יפים בואדי אום ת’ותם היורד מדרום לאגנו של ואדי רם דרכו נעלה לכיוון ג’בל סרביט והמישור העצום למרגלותיו, נמשיך לאתרי קשתות הנמצא צפונה מג’בל סרביט ומשם נצפין לכיוון סיק אל ברא – אולי המקום המרשים ביותר באיזור ואדי רם. זהו קניון רחב ועמוק, החוצה את הרכס המזרחי בשמורת ואדי רם, מוקף רכסי אבן חול עצומים המתרוממים לגבהים של 600-700 מטר מבסיס הקניון. את היום נסיים בנסיעה לנאת המדבר ואתר החקלאות בקע -א -דיסה ומשם נמשיך על כביש הגישה עד חניון הלילה “ג’בל רם”. יום שטח מלא, נסיעת ואדיות חצציים ודיונות מתונות.
ארוחת ערב ולינה – חניון ג’בל רם, אתר אירוח בסגנון בדואי (אוהלים קטנים, כולל מים חמים ומקלחות).

יום 2- אל מעלה רכס א-נצפה, ראס אל נקב, ק'ע אל גאפר

יום שטח לא קל, הכולל טיפוסים ומעברים הררים, לצד דהירה במרחבי הק’עות של דרום מזרח ירדן. נתחיל את היום בנסיעה לאורך מצוקי רכס א-נצפה צפונה כאשר אנחנו עדין נמצאים באיזור אבן החול במרחב של ואדי רם הוא מרחב ה”חזמא”. התקרבות לקו המצוקים התוחם את האיזור מצפון וממזרח תקח אותנו לתחילת המעלה הארוך לכיוון ראס אל נקב – הנקודה הגבוה ביותר הצופה אל מרחבי החזמא. לאחר שנתגבר על המעלה הארוך, נעצור לתצפית אחרונה על האיזור ממנו באנו – ג’בל רם, רכסי הברא ואיזור אבן החול הצבעוני המצוי דרומה לנו. את המשך היום נעביר בנסיעה מזרח לכיוון קע אל ג’אפר באזור מדברי שטוח יחסית, ולאורך קו מצוק המפריד בין שכבות אבן החול הלבנות ושיכוב של חמדות צור הכהה – נסיעת שטח מהירה מאוד בנוף משורי פתוח וחולי. אל קע אל ג’אפר ניכנס מדרום, במיתינות כאשר תשתית הקרקע משתנה מואדי מתון למישור מלחה אחיד, חלק ואופקי לחלוטין. לאחר שנתרגל נסיעה מהירה לכל כיוון במבנים משתנים, ונתרשם מה”כלום” של הק’ע, נצפין ונחזור מערבה דרך כביש קטן עד דנא הנמצאת מעל נחל דנא הנשפך לערבה מעט מזרחה ממושב חצבה.
לינה וארוחת ערב – האכסניה החדשה ליד הישוב העתיק של דנא (נמצאת ממש בקצה מצוק של מאות מטרים מעל נחל דנא. מהמקום תצפית מרהיבה על נחל דנא העמוק והצמחיה הרבה הגדלה במדרונותיו).

יום 3 - שמורת דנא, נקב דחל החדש, נחל זרד, קארק

את היום השלישי נתחיל בתצפית יום על שומורת דנא – שמורה הנמצאת בגובה של 1600-1800 מטר מעל חצבה והערבה. אלמנט הגובה גורם לכמות משקעים רבה אשר מזינה צמחיה יחיודית של עצי ערר ואלונים על רקע אבן חול לבנה ואדומה החרוצה באלפי ערוצים תלולים. בהמשך נרד לכיוון הערבה דרך מעלה ג’יפים על גבי השלוחות היורדות מגב הרי אדום לערבה הירדנית. המעלה החדש עוקף את מעלה דחל העתיק אשר חלקו התחתון נהרס בשיטפונות החזקים שיורדים במורד הרי אדום. על כביש ערבה הירדני נעלה ליד המיצד ונאת המדבר של טלוחה מעט דרומה מנאות הכיכר. נסיעת כביש קצרה בחלקו הדרומי של ים המלח תביא אותנו לפיתחו של נחל זרד (חסא), הוא הנחל המפריד בין הרי אדום מדרום והרי מואב מצפון. זהו נחל איתן הזורם במהלך כל השנה ומעביר כמויות מים גדולות. נחווה נסיעת “מים” במעלה הערוץ הזורם לאורך שלושה ק”מ, ונעצור לרחצה והתרעננות במהלך טיול רגלי בקניונו התחתון של הנחל. את היום נסיים בעלייה דרך הכביש לכיוון העיר קארק הלוא היא קיר מואב התנכית, היושבת מעל ים המלח, וידועה במבצרה הצלבני הענק. יום עם נסיעת שטח ברמה קלה – בינונית, בנוף הררי, בנחלי איתן, וחולות הערבה.
לינה וארוחת ערב – מלון צימרים ברמה תיירותית.

יום 4 - מבצר קארק, הכפר בתיר, הגנים התלויים בנחל אבן חמד

יום כיף של מים ורגלים באחד מהנחלים היפים בהרי מואב וירדן כולה. לאחר שנעזוב את המלון בקארק, נקדיש זמן מה לביקור במבצרו הענק של רנו דה שטיון (אשר ראשו נערף אחר כבוד ע”י סאלח-א-דין). זהו המבצר הצלבני הגדול ביותר במזרח התיכון, עם חומות בגובה של שישים מטר. נמשיך את היום בנסיעה קצרה צפונה לכפר הציורי בתיר, המצוי מעל ערוצו העלי של נחל אבן חמד. נרד כברת דרך מהכפר, בינות שדות מעובדים ועל כבישים משובשים עד ערוץ הנחל העמוק, שם נשאיר את הרכבים להליכה של כמה שעות ב”גן העדן” של נחל אבן חמד. נבקר בברכות מים חמים המצויות מעל ערוץ הנחל, נלך לאורך נחל זורם תחת צמחיה עבותה התלוייה מעלינו ויוצרת תחושה של גנים טרופיים. נראה קירות מטפטפים מים חמים וקרים, מפלים חיים ונקיקים שופעי מים מכל עבר. חוויה רטובה ומיוחדת, המשלבת את מרבית האלמנטים של נחלי עבר הירדן הידועים ביופיים. את היום נסיים בנסיעה על אוטוסטרדת המדבר לעקבה או למעבר שיח חוסין.