טיול ג’יפים בטורקיה – הרי הטרוס, קאפדוקיה

8 ימים של מסע ג’יפים מרתק דרך הרי הטרוס לקאפדוקיה וחזרה.
זהו טיול ג’יפים ארוך המתפרס על שטח גדול מהים לפנים היבשת, טיול ג’יפים המשלב מגוון נופים ואתרים רחב. הטיול אינו קל, ומיימד הנופש בו קטן עד אפסי, אך כנגד זאת חווית המרחבים באה לידי מיצוי מלא בטיול זה. הטיול נבנה על סמך הידע הרב והמקצועי שנאסף בחברת פטרה ג’יפ המתמחה בטיולי ג’יפים. המסלול כולל דרכים ואתרים שאינם נגישים ברכב רגיל ועצם ההגעה אליהם מהווה חוויה בפני עצמה.
במהלך הטיול נבקר ברכסי הטרוס המושלגים הנשאים מעל ערוצי קניונים עמוקים, נחצה יערות ענק מאופק לאופק, נעבור נחלי איתן ענקיים בהם זורמים מי בדולח כחולים וצלולים. נחצה את רמות אנטליה רמות של שדות ומרחבים במרכז טורקיה. נבקר באחד מפלאי הטבע, אולי האיזור המרשים ביותר בטורקיה – קאפדוקיה, הלוא היא ארץ “ארובות הפיות”. ניסע בתוך עמקים מלאים בתצורת נוף יחודיות של מחשופים ולקנים בהירים חרוצים ומבוקעים לאלפי ארובות (חרוטים) בהן חצובות כנסיות יחודיות מתחילת הנצרות שם משומרים אוצרות אומנותיים אשר השתמרו גם בתקופות קשות עקב בידודו של האיזור בעבר. לקראת סיום הטיול נבקר בארץ האגמים המצוייה במעלה הרי הטרוס, ממנה נגלוש חזרה לאנטליה העיר על שפת הים, דרך שומורות טבע, ללילה אחרון ובהתאם לזמן הטיסה – לביקור קצר במקום.

מסלול

יום 1 - הגעה, נהר הקופרלו, סלגה

בהתאם לשעת ההגעה, ביום זה נצא משדה התעופה של אנטליה בנסיעה לכיוון מזרח באשר אנו נושקים לשוליו של רכס הטרוס המתנשא בדרום טורקיה. נבקר בפארק של אחד הנהרות היפים באיזור – נהר הקופרלו(Koprulu) החוצה את הרכס בתוך קניון עמוק ותלול, בזרם אדיר לכיוון הים. נטפס מעל הנהר לעיר העתיקה בסלגה(Selga) שם נתרשם מהתאטרון הרומי שנשאר ברובו שלם ומצוי בלב איזור כפרי והררי של שדות וטרסות מוריקות. את שארית היום נמצה בנסיעה בדרך נופית מרשימה העוברת בינות תצורות סלע “משוגעות” של גושי סלע ענקיים, וידועה גם בשם “קאפדוקיה הקטנה”.
לינה וארוחת ערב – “אצל טואפיק” חאן כפרי המצוי בלב איזור מיוער בכניסה לקניון הענק של נהר הקופרלו.

יום 2 - ביום זה נחצה את רכס הרי הטרוס בדרך למישורי אנטליה המרכזית

נתחיל את היום בנסיעה על תוי הדרך העתיקה שהובילה מהים למרכז טורקיה, נבקר באחד מתחנות הדרכים העתיקות המצוייות לאורך הדרך שעולה לקוניה חאן קארג’חאן (Kargihan), נחצה את שרשרת הרי הטרוס בנוף מרהיב עין של עמקים ורכסים רחבי ידים מכוסים יערות של אורנים וארזים, נבקר העיירות הפרוסות לצדי הדרך ומשמרות אורחות חיים עתיקות. נחצה את המישור של בסלאר – מישור רחב ידים המוקף ביערות אורן שחורים, שם נעצור למנוחה וארוחה צהרים בחיק הטבע. את היום נסיים באחת העיירות היותר ציוריות ברכס הרי הטרוס – אקסקי (Akseki), המצוייה בסמוך לדרך הראשית העולה מחוף הים לרמות אנטליה ושימשה מרכז חשוב להולכים בדרך.
לינה וארוחת ערב – מלון ברמה תיירותי, (Akseki Hotel), אקסקי.

יום 3 - חציית רכס ג'ייאיק (Geyik)

יום נסיעת שטח מרתקת בו ננסה לחצות את רכסו המושלג של רכס הג’ייאיק הנמצא מעט צפונה מרכס הטרוס ומתרוממם לגובה של 2200 מטר מעל פני הים וקרוב לגובה של 1000 מטר מעל פני מישורי קוניה (Konya), מישורים שהם החלק הדרומי של מישורי מרכז אנטליה העצומים, מישורים גבוהים וקרים בחורף, וחמים בקיץ. לרכס הג’יאיק כמו לרכסים רבים המתרוממים מתוך רמת אנטליה, עולים הרועים בקיץ עם עדרהם על שם הצמחיה נמצאת להם בשפע גם בימי הקיץ. במהלך הטיול נעבור ליד בקתות רועים המפוזרות על מדרונות הרכס ומשמשות את הרועים בתקופת הקיץ. לאחר טיול השטח וארוחת צהרים בשטח, נחבור לכביש ואיתו ניסע עד קוניה, עיר גדולה בדרום רמת אנטליה, שם נחנה לליה.
ארוחת ערב ולינה – מלון ברמה תיירותית (Dundar Hotel), קוניה.

יום 4 - רמת קוניה, שולי קאפדוקאיה, עמק איחלארה

את היום נתחיל בנסיעה על הכביש הראשי מקוניה לכיוון מזרח עד לעיר אקאסארי (Akasaray) הנמצאת בשולי האיזור של קאפדוקאיה, ממערב. נדרים לכיוון עמק איחלארה (Ihlara) בעל הנוף הקאפדוקי המרשים, מקום המשמש אלטרנטיה לאלו הרוצים להתרחק ממוקדי התיירות של קאפדוקיה. נעצור לארוחת צהרים במקום פסטורלי ושקט ולאחריה נצא לטיול רגלי לאורך נהר מלנדיז (Melediz) אשר אפיקו המתחפר לעומק מהווה ניגוד חד לרמות אנטליה השטוחות, באופק הדרומי יתנוסס רכסו של הר הגעש חאסן די, אשר מי הפשרת שלגיו מזינים את הנהר, וזרימתם היא שיצרה וחצבה את הקניון העמוק בסלעי הבזלת. לאחר ההליכה וביקור בכנסיות החצובות בתחתית האפיק, בהן נספוג מעט מאווירת האומנות הביזנטית שהשתמרה בציורי הקיר הרבים, נמשיך לקאפדוקיה לחניית הלילה.
ארוחת ערב ולינה – מלון ברמה של 4 כוכבים (Perrsia), אורגופ (Urgup).

יום 5 - יום שכולו נופים ועמקים קאפדוקאים

יום זה יוקדש כולו לטיול באחד האיזור היותר מיוחדים של טורקיה, קאפדוקאיה. ניסע בעמקים עם תצורת הנוף המיוחדת של חרוטי ענק הידועים בשם ” ארובות הפיות” שנחצבו במהלך מיליוני שנים בידי כוחות הבלייה בתוך שכבות טוף בהיר המכןסה שיכבה קשה. הגורם האחראי לנוף יפה זה, הוא הר הגעש ארג’ייס (Erciyes) המתרום לגובה שך 3916 מטר והמצוי בסמיכות לעיר קאיסרי (Kayseri), אשר פיזר אפר וולקני לפני מליוני שנים שנערם לשכבה נקבובית בהירה על איזור של 4000 קמ”ר. טיול לעמקי קפאדוקאיה, המעבר בתוך הכפרים הנחבאים, ביקור בכנסיות ובערים החצובות בחרוטי הסלע, הוא טיול שונה ומיוחד המהווה שיא בטיול לטורקיה. את היום נתחיל בנסיעה לאורך נהר האוזנגי (Uzengi) איתו נגיע לעמק מחילות היונים, בו נחצבו אלפי מערות אשר שימשו גם לגידול יונים והפקת דשן אורגני, נמשיך לכפר המדהים אורטאחיסאר (Ortahisar) אשר חרוט סלע ענק מתנוסס מעליו, שהינו אלא מבצר החצוב כולו בסלע. בהמשך היום נתנסה בנסיעת ג’יפים מיוחדת בתוך “תעלות טבעיות” אשר נחצבו ע”י הטבע בתוך הסלע הנקבובי, נטפס בדרך ג’יפים תלולה לרכס ג’מייל (Gemil), הרכס הגבוהה ביותר אליו ניתן להגיע ברכבי שטח באיזור קאפדוקאיה וממנו נשקפים העמקים על “ארובות הפיות” שבהם, ונסיים בביקור באחת מהערים התת קרקעיות ששימשו את תושבי האיזור למגורים והגנה בעיתות סערים כאשר צבאות זרים חצו את מישורי אנטליה בדרכם מהים לפנים היבשת ולהפך.
לינה וארוחת ערב – כמו ערב קודם.

יום 6 - בדרך חזרה להרי הטרוס המערבים, ארץ האגמים ביאשיר ואגדיר

יום ארוך וקשה שיתחיל מוקדם לפנות בוקר, כאשר הכוונה היא לצאת לדרך לא אחרי 07:00 בבוקר. תחילתו של יום, נסיעה ארוכה של 3 שעות על הכביש הראשי שוב על מישורי אנטליה וקוניה לכיוון העיר קוניה, נסיעה בה נעצור להתרננות בדרך מידי פעם. נמשיך מערבה מקוניה בנוף הררי של רכס הרנלר (Erenler) המתרומם מתוך מישורי קוניה, עד איזור אגם באשיר (Beysir), אחד משני אגמים ענקיים הנמצאים בחלקו הצפון מערבי של רכס הרי הטרוס, המפורסמים באיכות דגי הקרפיון והבס שבהם. לאחר ארוחת צהרים, נצא למסלול שטח באיזור, בדרכנו לאגם הגדול השני ולעיר הסמוכה לו – איהרידיר (Egirdir). טיול השטח יהיה בחלקו העליון והצפוני של אגן ניקוזו של נהר הקופרלו (Korpulu) לאורכו נסענו ביום הראשון. בדרכנו נחצה את ערצו העמוק של הנחל לאחר ירידה ממושכת בתוך רכסים מיוערים בצפיפות, נעלה חזרה על מנת להתמקם לאחר נסיעה ארוכה של שלוחות גבוהות אל מול האגם הענק. טיול שטח בטבע בעיקרו.
ארוחת ערב – מסעדה מקומית בעיר איהרידיר.
לינה – מלון איהרידיר (Egridir), מלון ברמה תירותית, איהרידיר.

יום 7 - במורד ההרים, חזרה לים

יום ג’יפים אחרון, בו נרד משולי הרמות של מרכז אנטליה חזרה לחוף הים, דרך איזור מיוער החרוץ בנחלים העושים דרכם לים. איזור זה עשיר בשמורות טבע יחודיות לשולי רמת אנטליה. את היום נתחיל בטיול על רכס דאוורז (Davraz) בו נעבור ביער ארזי ענק המצוי בעונות החורף תחת מעטה שלג, ובקיץ עשיר בצמחיית יערות ירוקה ורענה. נמשיך בנסיעת שטח מעניינת עמק גוקדאר (Gokdere) לפארק הלואומי של אגם קוואדא (Kovada), ;אגם לא גדול המוקף הרים תלולים ויער טבעתי של עצי אורן טבעי, איזור שומם וקשה לגישה ובו סימני החיים היחדים הם אוהלי הצמר השחורים השייכים לנוודים העולים למראה עם עדריהם בקיץ נמשיך לתוך שמורת הטבע של קניון היזילי (Yezili Canyon Park) בו נהר האקסו (Aksu) פורץ מתוך קניון ענק בדרכו מטה לים. את היום נסיים בנסיעה על שפת האגם קאראקאורן (Karacaoren)המצוי בתחתית עמק צר ועמוק לאורך ערוצו של נהר האקסו. נסיים את היום באנטליה לקראת ערב, נזדכה על הרכבים ונתמקום במלון.
ארוחת ערב ולינה – מלון אנטליה.

יום 8 - אנטליה וחזרה

בוקר חופשי במרכז אנטליה לקניות וסיור עצמאי. הסעה לשדה התעופה בסמוך לאנטליה, טיסה חזרה הביתה.

המחיר כולל:

רכבים לכל הטיול.
כניסה לאתרים.
דמי הרשמה עם ההזמנה (40 דולר), מיסי נמל והיטל ביטחון.
לינות על בסיס חצי פנסיון.
ארוחות צהרים (חלק בסגנון פקניק, חלק במסעדות) יום 2-עד יום 7.
צוות ליווי הכולל – רכב ליוי , מורה דרך מקומי, מלווה ישראלי.
העברות לשדה התעופה.
דמי רישום (40 דולר), מסי נמל, היטל ביטחון.

המחיר אינו כולל:

דלק לרכבים (140 דולר/לרכב בקירוב, לכל הטיול).
ארוחות צהרים יום 1 ויום 8.
שתיה בארוחות ערב במלונות ומסעדות.
טיפים (2-3 דולר ליום), בקירוב.
ביטוח רפואי או ציוד כלשהוא.