טיולי ג'יפים בירדן, בסיני, במצרים
טיולי ג'יפים בירדן, בסיני, במצרים
טיולי ג'יפים בירדן, בסיני, במצרים
טיולי ג'יפים בירדן, בסיני, במצרים

מעבר לטיולים - מידע ומאמרים בזיקה לטיולים

במהלך השנה נעלה לאתר מאמרים ומידע בנושאים שונים הקשורים לטיולים אותם מבצעת החברה, בנגב, במדבר יהודה בירדן ושאר היעדים.

בוטניקה

על מבשרי הגשם - פרחים שפורחים בסתו
המטיילים בסתו יסכימו בודאי שקשה שלא להתפעל מיופי פריחת החלמוניות בנגב או מריחם העז של החבצלות לאורך הים.
לאחר קיץ חם ויבש, על רקע צמחיה חרבה, תופעת מבשרי הגשם - צמחים שפורחים לקראת הגשמים, בעונה היבשה ביותר, גם מענינת וגם יפה. בטור זה קיבצנו מידע בסיסי על תופעה זו.
למאמר כולו
פרחים וצבע, פרסומת ותחרות
עונת האביב על שלל פרחיה וצבעיה מציעה לנו מגוון גדול למסלולים של טיולי פריחה, בנגב המערבי ובשפלת הנגב. עוצם הצבעים ומגוונם יפה לעין ומרהיב, אך האם לשם הנאתנו "מתאמצים" הפרחים ? מה משמעות הצבע או גודל הפרח ? האם קיים קשר בין גודל הפרח וצבעיו למאבקיו, ואם כן מהו אופי קשר זה?
במאמר הבא הבאנו מידע בסוגיות אלו שיעצים את חווית טיול הפריחה בנגב או מחוצה לו עם בוא האביב.
למאמר כולו
ארכיאולוגיה והיסטוריה

שיירות המדבר
אחד ממסלולי הג'יפים היפים בנגב ובארץ בכלל הוא טיול לאורך דרך הבשמים הנבטית. בעבר חצו שיירות גמלים את רחבי הנגב בדרכם מערב לאגן הים התיכון. סיפור השיירות מרתק ומשלהב דמיון, מעורר התפעלות לנוכח תושיית אנשי השיירות שעברו מרחק של אלפי ק"מ באזורים צחיחים וקשים.
אנו מביאים חלק ממאמר ארוך העוסק בדרכי המסחר העתיקות. החוברת הוצאה ע"י מדרשת בין גוריון ונערכה ע"י עזרא אוריון ומנחם עיני.
למאמר כולו
מזרח ירדן - על "לורנס איש ערב" וגם על ארמונות המדבר
לקראת חידוש טיולי ירדן – למדבר המזרחי בפברואר 2008, אנו מעלים שתי כתבות רקע קצרות, כרקע לטיול במרחב זה. כתבה ראשונה, על ת.א. לורנס, הידוע כ"לורנס איש ערב" אשר מרבית פעילותו במהלך מלחמת העולם הראשונה היתה במזרח ידרן, באתרים המוזכרים בספרו "שבעת עמודי חוכמה" בשם – רם, ג'אפר, ביר, אזרק, ואדי סירחן ועוד.
כתבה שניה תעסוק בארמונות המדבר, המצוי בטווח שבין נחל סירחן במזרח (כיום בתחום ערב הסעודית, אחד מאתרי החקלאות הגדולים המדינה), לבין שיפולי שדרות ההר המזרחיים של הרי אדום, מואב, עמון וגלעד – במערב. חלק מהארמונות נשמר במצב מצוייין ביחס לאתרים בני 1300 שנה בקירוב, והביקור בהם הוא חוויה מיוחדת למטייל בירדן.
למאמר כולו
הנבטים בנגב - רקע היסטורי
במהלך 1200 שנה בקירוב, חיו ופעל במרחבי הנגב, ירדן, סיני וצפון ערב (חיג'ז) ערבים המכונים נבטים. השרידים הנבטים מפוזרים ברחבי הנגב וקשה שלא לראותם בשטח. עובדת, שבטה, חלוצה, לצד אתרים אחרים, חלקם מרשימים בגודלם ותחכומם, חלקם נראים בקושי, הינם עדות דוממת לנוכחותם של הנבטים במרחבי המדבר רחבי הידיים. תושייה, קודים חברתיים ייחודיים והכרה עמוקה של הסביבה ותכונותיה נדרשו לקיים מארג חיים זה בתנאים של אי ודאות וקשיים אקלימים. סיפורם של הנבטים בנגב וסביב לו, ירדן וסיני, הינו סיפור מרתק וייחודי בהיסטוריה של ארץ ישראל בכלל, בנגב בפרט.
המאמר הבא מבוסס בעיקר על מאמרה של רנטה רוזנטל-הגינבוטום , בקטלוג שהוצא לכבוד תערוכת "הנבטים בנגב" , מוזיאון הכט, אנ' חיפה.
למאמר כולו
הר כרכום - הר האלוהים ?
למטייל ברחבי הנגב הדרומי באיזור הנחלים הגדולים – נחל צניפים וציחור, ניבט הר כרכום כרכס ארוך ברור ונישא מעל סביבתו ממערב. לבא ממישורי כונתילה וצפון סיני יהיה הר כרכום כמחסום טבעי בדרך למישורי הנגב הדרומי והערבה. רכס ארוך וברור המצוי בין סיני לערבה, שריד לרמה עתיקה, המוקף מצוקים מכל עבר.
המייחד את הר כרכום בנוסף להיותו רכס בולט מעל סביבתו הוא ריכוז ציורי הסלע ואתרי הפולחן המדברי הרבים המצויים בסביבתו ועל פסגתו.
למאמר כולו
גיאולוגיה

מכתשים בנגב - תהליכי היווצרות
מכתשי הנגב הינם תופעה יחודית בקני מידה עולמי. טיול בנגב והמפגש עם תופעת טבע נדירה זו מעורר באופן טבעי את השאלה כיצד הם נוצרו. מחקרים חדשים מלווים בעבודת שדה בהיקף רחב הביאו להבנה רבה יותר באשר לתהליכים אשר הביאו ליצירת המכתשים.
למאמר כולו
גיאוגרפיה

מערב הנגב - נחל הבשור, ארץ גרר
איזור שפלת הנגב הוא חלקו הצפוני והמערבי של הנגב, גובל בדרום מישור החוף מצפון ומאופיין בהיותו האיזור השטוח ביותר של הנגב. שני נחלים חוצים מרחב זה - נחל הבשור ונחל גרר שהינו יובלו. תחום שפלת הנגב עובר הגבול בין המדבר לארץ המיושבת ונמצא בו אתרים הסטורים מרתקים הקשורים למיקום מיוחד זה, כגון תלים של ערי ספר המדבר, מבצרי קצה ועוד.
לאזור תווי שטח ייחודים של מישורי לס וחול החרוצים על יד נחלים רחבים וביתרונות אדמת לס וחול. האזור הוא ניגוד של מרחב פתוח ומשורים רחבי ידיים עם עמקים קטנים הנחבאים בין ביתרונות הלס וערוצי הנחלים החולים.
למאמר כולו
חוויה

לבד
איך ללכת לאיבוד במדבר ולמצוא את עצמך. פרק מתוך ספרו של דוד מיכאלי "זמן המדבר"
אימה תוקפת אותי רק מהמחשבה להיות לבד. להיות לבד, אני חש באופן מיידי, משמעו להיות נטוש. אני היצור אשר כל חייו גדל בתוך מרקם חברתי ונע לפי צרכים חברתיים, הגיב לפי משובים חברתיים. קיים טכסים, מילא מצוות, או מרד במצוות ובטכסים. אני היצור אשר עוצב באמצעות יחסים עם הקבוצה סביבו בתגובות של טיפוח, עידוד, פינוק או בתגובות של התעלמות, הצקה, לעג ותקיפה. אני היצור שלמד להיות תלוי במערכות של ציפיות, במערכות של דחייה או קבלה. אני היצור אשר עיניו מופנות תדיר החוצה אל הסובבים ותגובתם אשר תאשר את עולמי לחיוב או לשלילה. אני היצור אשר אם לא יקבל את המשובים הללו, אזי אתבע אותם בכל האסטרטגיות הנתונות בידי, ואשר כמובן למדתי אותן מסביבתי. אני אהיה נחמד. אני אחייך. אני אבקש. אהיה מנומס, אתחנן, אבכה, אזנה, אתקוף, אאנוס, אגנוב, אתאבד. אני היצור שסביבתו אינה מניחה לו, ואני לא מניח לה, עד אשר אקבל את מנת התגובות שאני מכור לה, שתאשר את קיומי הבונה או ההורס כפי שעוצבתי.
למאמר כולו
כשאני יוצא למדבר אני מרגיש שאני הולך להיוולד מחדש
למדבר לא אכפת ממך, מהותו היא תום ואינך יכול להגיש לו חשבון. דוד מיכאלי על הסדנה הכי קשוחה לגילוי עצמי - סדנאות זן במדבר.
מתוך הספר גלות, מסע, בחירה – טיפול דרך השטח (בשינויים קלים), מאת דויד מכאלי, בהוצאת מדף.

''אם אדם נופל ממטוס באמצע הלילה, רק אלוהים יכול להציל אותו''. כך מתחיל השיר הנפלא של דליה רביקוביץ ז''ל. ההמשך המאולתר שלנו, אנשי הסדנאות השטח ברוח הזן הוא: אם אדם נופל ממטוס באמצע הלילה האם הוא נשאר אדם?
למאמר כולו
פטרה ג'יפ תיירות, נגב - ישראל, טלפון 050-8258070
טיולי ג'יפים וטיולים גאוגרפים בארץ, במרחב, ומעבר לים
נגב | מדבר יהודה | ירדן | סיני, מדבר מערבי במצרים | טורקיה | מרוקו
מי אנחנו כתוב לנו צור קשר